Wszelakie zabiegi przeprowadzane przez stomatologów oraz lekarzy wymagają odpowiedniego sprzętu medycznego. Ale stosowanie takich narzędzi może się wiązać z niebezpieczeństwem zakażenia chorobami które są przenoszone poprzez krew. Niektóre z tych TAG=chorób są bardzo niebezpieczne, dlatego też bardzo istotne jest używanie przez lekarzy narzędzi, które odpowiednio zostały jałowe.

Łóżko do gabinetu medycznego

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Parę dekad wcześniej, gdy nie zwracano aż tak dużej uwagi na higienę podczas zabiegów medycznych, często dochodziło do groźnych zakażeń żółtaczką albo innymi schorzeniami.

Spójrz – stworzyliśmy wyjątkowo dla Ciebie nowe hiperłącze do strony. Tam odkryjesz sporo przydatnych informacji na powyższy temat.

Dziś sprzęt do sterylizacji jest tak ogólnie dostępny i powszechny, że tak naprawdę powinien się on znajdować w praktycznie każdym gabinecie chirurgicznym albo dentystycznym. Wytwarzany jest w ogromnej liczbie odmian. Dla niewielkich gabinetów w zupełności wystarczy niewielki Autoklaw Vacuklav o pojemności kilkunastu litrów. Do sterylizacji w tych sprzętach stosowana jest przeważnie woda zdemineralizowana, a samo urządzenie ma parę programów sterylizacyjnych. Zastosowanie nowoczesnych mikroprocesorów sprawia, że można precyzyjnie dobrać wszystkie parametry do charakteru używanych narzędzi i przyrządów i w pełni panować nad przebiegiem procesów (idź tutaj).

Dentysta

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejną grupą urządzeń medycznych służących do sterylizacji są dezynfektory, wytwarzane w różnych odmianach i wielkościach. Przeważnie spotykane są urządzenia zwane myjnie-dezynfektory do sprzętu medycznego i narzędzi. Podstawowym ich zadaniem jest mycie i dezynfekcja zgodnie z określonymi normami używanego w medycznych usługach sprzętu, wyposażenia i ubrań. Najnowsze urządzenia tej klasy korzystają z zaawansowanych układów sterujących, dzięki czemu jednorodność procesów jest bardzo duża, a przy okazji znacznie się oszczędza środki chemiczne stosowane w procesach mycia i dezynfekcji. Najpopularniejsze modele dezynfektorów umożliwiają użycie od czterech do piętnastu sterylizacyjnych tac, oczywiście zgodnie z odpowiednimi normami. W wielu modelach został wykorzystany modułowy system szuflad i wózków do mycia i wkładów, dzięki czemu w łatwy sposób użytkownik może kontrolować rodzaj materiałów do dezynfekcji.

Źródło: Znam.swidnica.pl