Wszelakie zabiegi przeprowadzane przez stomatologów oraz lekarzy wymagają odpowiedniego sprzętu medycznego. Ale stosowanie takich narzędzi może się wiązać z niebezpieczeństwem zakażenia chorobami które są przenoszone poprzez krew. Niektóre z tych TAG=chorób są bardzo niebezpieczne, dlatego też bardzo istotne jest używanie przez lekarzy narzędzi, które odpowiednio zostały jałowe.

Łóżko do gabinetu medycznego

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Parę dekad wcześniej, gdy nie zwracano aż tak dużej uwagi na higienę podczas zabiegów medycznych, często dochodziło do groźnych zakażeń żółtaczką albo innymi schorzeniami. Dziś sprzęt do sterylizacji jest tak ogólnie dostępny i powszechny, że tak naprawdę powinien się on znajdować w praktycznie każdym gabinecie chirurgicznym albo dentystycznym. Wytwarzany jest w ogromnej liczbie odmian. Dla niewielkich gabinetów w zupełności wystarczy niewielki Autoklaw Vacuklav o pojemności kilkunastu litrów. Do sterylizacji w tych sprzętach stosowana jest przeważnie woda zdemineralizowana, a samo urządzenie ma parę programów sterylizacyjnych. Zastosowanie nowoczesnych mikroprocesorów sprawia, że można precyzyjnie dobrać wszystkie parametry do charakteru używanych narzędzi (szerzej o narzędziach Leatherman w witrynie www.militarne.pl) i przyrządów i w pełni panować nad przebiegiem procesów (idź tutaj).

Dentysta

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejną grupą urządzeń medycznych służących do sterylizacji są dezynfektory, wytwarzane w różnych odmianach i wielkościach. Przeważnie spotykane są urządzenia zwane myjnie-dezynfektory do sprzętu medycznego i narzędzi. Podstawowym ich zadaniem jest mycie i dezynfekcja zgodnie z określonymi normami używanego w medycznych usługach sprzętu, wyposażenia i ubrań. Najnowsze urządzenia tej klasy korzystają z zaawansowanych układów sterujących, dzięki czemu jednorodność procesów jest bardzo duża, a przy okazji znacznie się oszczędza środki chemiczne stosowane w procesach mycia i dezynfekcji. Najpopularniejsze modele dezynfektorów umożliwiają użycie od czterech do piętnastu sterylizacyjnych tac, oczywiście zgodnie z odpowiednimi normami. W wielu modelach został wykorzystany modułowy system szuflad i wózków do mycia i wkładów, dzięki czemu w łatwy sposób użytkownik może kontrolować rodzaj materiałów do dezynfekcji.

Źródło: Znam.swidnica.pl