Powiedzmy to wprost, wielu ludziom wyrażenia: psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta mrożą krew w żyłach. Kojarzą im się bowiem z ciemnym miejscem, czymś na kształt przeraźliwego zakładu psychiatrycznego lub w korzystniejszym wariancie chociażby z miejscem, jak w „Locie nad Kukułczym gniazdem”, gdzie grzebie się w psychice i robi się w niej sieczkę. Trafiają się tam zapewnejedynie „czubki” – myślą dalej, a krew już tak lodowata, że żyły zaczynają pękać… No okej. czas zniszczyć te bajki.

psycholog

Źródło: flickr.com

pomalutku, proszę państwa. Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta to normalne osoby posiadające tak, jak każdy inny ręce, kończyny i głowę, nie straszą niby nocne zmory, nie syczą ogniem, jak potwory, ani nie robią kisielu z mózgu… Pokutuje niestety przekonanie, zwłaszcza w niedużych ośrodkach miejskich, że psycholog czy psychoterapeuta z Warszawa to taki czarownik dla pomylonych, że zamiast chociażby pójść do świątyni, by się pomodlić albo do spowiedzi, ażeby zmyć winy (które na pewno prowokują wszystkie objawy), to idzie się do tego czorta, co w głowie mąci.

Psycholog ma na zapewne przychylniejszą opinie wśród populacji, gdyż kojarzy się coraz mniej dyskusyjnie. Z drugiej strony, psychologów mamy wszędzie: w szkole, w sporcie, w pracy. Sukcesy Adama Małysza, który korzystał z tego rodzaju konsultacji, a co jak wszyscy poznaliśmy wyszło mu to na dobre, przekonały podejrzliwych, że ów obywatel rzeczywiście może wspierać. I że wręcz można prawić o tym jawnie, nie narażając się na zabawność.

Jednak, jeśli chodzi o psychiatrę lub psychoterapeutę sprawa przedstawia się ciut inaczej.

Opublikowane w niniejszym tekście wiadomości są naprawdę godne uwagi, jednak kliknij też ten użyteczny link (www.psychoterapia-skawinska.pl/zespol/) – on na pewno również Cię zaabsorbuje.

Lekarz ten przedstawia się dwuznacznie, gdyż istnieje wiara, że psycholog pomaga w codziennych problemach, a psychiatra (źródło artykułu) czy psychoterapeuta to już osoba, który musi interweniować u chorych psychicznie. A jak ci chorzy są oceniani to już nie trzeba tłumaczyć…

psychoterapeuta

Źródło: flickr.com

jednakowoż zrozumienie się zmienia, pomału, ale jednak. Co więcej, w takim mieście jak Warszawa na przykład, wizyta u psychoterapeuty to już nawet nie konieczność, to temat do rozmów o swoich próbach w tej materii. Ile w tym jest mody, a ile autentycznej potrzeby – nikt nie wie, nikt chyba tego nie badał. Najważniejsze jednakże, że nastawienie do psychoterapeuty jako do lekarza od „czubków” jest już mocno przeterminowane, schowane gdzieś pod grubą warstwą brudu, razem z tego typu „perełkami”, że istnieją czarownice latające na miotle czy masoni pożerający dzieci.

Psychoterapeuta, i to nie tylko w tak dużych ośrodkach miejskich, jak Warszawa, traktowany jest coraz bardziej jako człowiek, która może nam pomóc w rozwoju personalnym. w rzeczywistości nie trzeba mieć dużego życiowego bolączki, by do niego pójść. Możemy np. pragnąć znaczniej spożytkować własny życiowy możliwości, bowiem czujemy się zablokowani, napompowani niczym balon i czekamy, szukamy człowieka, która coś na to zaradzi – mówiąc obrazowo – wypuści z nas nadmiar powietrza i wyswobodzi skryte siły. To jest istota takiej pomocy, i całe szczęście, że coraz więcej osób ją widzi. I z pożytkiem z niej korzysta.

Zobacz też lekarzy z innych miast: