Wiele przyszłych mam zadaje sobie zapytanie: czy nazbyt intensywne robienie USG może być niezdrowe dla dziecka. kwestia nie jest taka jasna, bo jak przekonują niektórzy kwestia nie jest jednoznaczna. Wiadomo bowiem, że w trakcie badania są obecne fale ultradźwiękowe o niezdecydowanym, raz wyższym, raz niższym napięciu, a wszystko to zależne jest od rodzaju tego typu pomiaru. jednakże trzeba już na początku uspokoić, iż USG nie jest groźne dla zdrowia dziecka. Oto dowód.

usg

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com
należy wiedzieć, iż badanie USG robione jest na dwa sposoby. pierwszym z nich jest sonda dopochwowa, następną – brzuszna. jednakowoż, pierwsza jak i druga są bezpieczne, nie powodują żadnych powikłań. Czym się odróżniają? wyłącznie tym, że sonda dopochwowa używana jest w czasie pierwszego USG, a brzuszna w czasie następnych tego typu badań. USG działa na takiej zasadzie, że wysyłane są ultradźwięki odbijające się od ciała dziecka, kolejno te same fale wracają do czujnika, dzięki czemu możemy oglądać czarno-biały obraz na małym specjalistycznym telewizorze. klasowe USG (usg Żywiec) robi się wszędzie, wiadomo jednakowoż, że największa jego przystępność jest w wielkich aglomeracjach miejskich, jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, lecz i w małych miastach znajduje się odpowiedni do tego sprzęt.

Nie ma się co też bać, kiedy lekarz zdecyduje się dodać ilość badań. To także nie ma wpływu na bezpieczeństwozdrowie noworodka. Standardowo badanie to prowadzone jest u każdej ciężarnej trzy razy w okresie ciąży, lecz to, ile lekarz zaleci danej kobiecie zależne jest od indywidualnej decyzji. W dużej liczbie przypadków usg w Gdańsku przeprowadza się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Następnie zaś pomiędzy 18 – 22, ostatnie po 30 tygodniu ciąży.

takie terminy nie są przypadkowe. Pierwszy z nich (11-14 tydzień) to badanie genetyczne. To badanie wykluczyć ma definitywnie zespół Downa, defekty serca, a także inne zaburzenia genetyczne Już podczas takiego wstępnego badania można także przeanalizować wielkość dziecka, pooglądać główkę oraz kończyny.

ciąża

Autor: Sara Neff
Źródło: http://www.flickr.com

następne badanie to okres pomiędzy 18 a 22 tygodniem. Jego najważniejszym zadaniem jest określenie czy rozkwit płodu następuje właściwie. W tym dążeniu sprawdza się najważniejsze narządy, serce, główkę. jednakowoż, to w trakcie tego badania dowiadujemy się czy na świat zawita chłopczyk czy dziewczynka.

Ostatnie z badań, po 30 tygodniu ciąży polega na ustaleniu wagi i objętości płynu owodniowego. weryfikuje się także, jakie płód ma warunki w macicy, czy nie potrzeba przypadkiem pomyśleć o wcześniejszym zakończeniu ciąży.

niekiedy, jak zauważyliśmy wcześniej, potrzeba częstszych badań. Następuje to, kiedy u przyszłej mamy pojawia się nadciśnienie lub cukrzyca. Dzieje się tak jednocześnie, w momencie, gdy dostrzegalne były krwawienia, oraz podczas noszenia ciąży bliźniaczej. Nawet w takim momencie nie ma co się obawiać usg nowa huta, naszemu dziecku nic się nie stanie.