Osoba chora na atopowe zapalenie skóry nigdy nie kupi sobie wełnianego szala. Poza telefonem ma zawsze w torebce krem na swędzenie. Cierpliwie smaruje nim ciało licząc, że solidnie „nakarmiona”skóra kolejny raz nie podda się chorobie.

Na tym właśnie polega zasadniczy problem ludzi chorych na AZS – na powstrzymaniu ciągłego swędzenia. Ponieważ pod wpływem drapania i pocierania, nad którym trudno zapanować staje się szorstka, czerwona i skłonna do podrażnień. Wówczas swędzi jeszcze bardziej, a w takiej sytuacji nietrudno o zakażenie bakteriami i grzybami bytującymi na skórze.

I właśnie w związku z owymi przykrymi dolegliwościami tak ważne jest jej nawilżanie oraz natłuszczanie. Krem przeciwzapalny czy krem na swędzenie to absolutne minimum podczas trwającej kuracji leczenia skóry, oraz jej pielęgnacji. Właściwości łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające ”ugaszą pożar”, a nam dadzą higienę…psychiczną. Stres jest bowiem czynnikiem, który widocznie zaostrza przebieg choroby. Nie damy rady zupełnie wykluczyć go z życia, ale powinniśmy szukać sposobów, które pozwolą poskromić jego działanie. Zwiastunem bezpieczeństwa kremów jest lista składników – im krótsza tym lepiej.

To bez wątpliwości niesamowicie interesująca kwestia, zatem jeśli chcesz ją przeanalizować głębiej, to kliknij tutaj, a więcej znajdziesz w treści (https://nukleomed.pl/badania-diagnostyczne/scyntygrafia-perfuzyjna-pluc/).

Kiedy mamy zamiar zakupić krem, prośmy o próbkę, a gdy pragniemy zmienić kolor włosów – wcześniej zróbmy test (link).

lichtena
Powinniśmy także zrezygnować z mydła, które rozpuszcza płaszcz lipidowy i wymienić je na kosmetyki „bez mydła”. Warto przestawić się na naturalne kosmetyki, które nie posiadają w swoim składzie parabenów ani innych środków chemicznych. Obcujemy z czysta naturą. Stosowanie ich będzie więc przyjemne a do tego przyniesie efekty. Pozwolą na nowo poczuć aromaty świata, który mamy na wyciągniecie ręki.

Do ich wytwarzania nie potrzeba ogromnych zakładów chemicznych, nie potrzeba rozwiniętych i energochłonnych technologii. Nie powstają przy tym również stosy toksycznych odpadów, które tysiące lat pozostaną w środowisku.

Z czystym sumieniem zalecam te informacje (https://ekertnails.pl/134-lampy-i-zarowki) każdemu miłośnikowi takiego tematu. One niewątpliwie też są warte zainteresowania.

Jeżeli zależy nam na naturalnej pielęgnacji, to sięgając po te kosmetyki powinniśmy mieć to na uwadze.
Pamiętajmy jednak, iż atopowe zapalenie skóry to sytuacja szczególna, wymagająca opinii lekarza dermatologa, w związku z tym zachęcamy do używania kosmetyków rekomendowanych przez niego polecanych.