Nad Wisłę zawitała deszczowa jesień, a niebawem rozpocznie się zima. Synoptycy mówią, że w tym roku będzie się ona odznaczała wyjątkową surowością. To powoduje, że konieczna staje się wycieczka do sklepu ciuchowego, w którym można znaleźć ciepłe polary.

człowiek ubrany w polar w górach

Autor: Jeremy Bronson
Źródło: http://www.flickr.com
Doskonałym punktem, w którym kupisz ciuchy, w tym szczególnie polary (ciepłe polary (więcej tu) na zimę), na zimne dni, jest naturalnie jakiś sklep górski. Powszechnie wiadomo, że najgorszym przeciwnikiem podróżników po górskich szlakach nie są strome granie, a kiepska pogoda. Można wręcz powiedzieć, że więcej wspinaczy zginęło przez zamarznięcie, niż w rezultacie lotu z wysokości. W dwudziestym wieku, gdy ludzie heroicznie walczyli z najwyższymi szczytami, naukowcy próbowali zrobić stroje, które dobrze zabezpieczają himalaistę przed trudnymi warunkami panującymi w Himalajach i innych łańcuchach. Współczesne ubrania dla śmiałków to wynik kilku dziesięcioleci pracy w tej dziedzinie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tego typu stroje mogą nosić także ludzie, którzy nie chcą zdobywać Mount Everestu. Wyroby, jakie ma w ofercie klasyczny sklep górski (dodaj serwis do stron zaufanych) (więcej tu: ), są dobre też dla fanów spacerów po górskich trasach oraz dla tych, co lubią przyjemne ciepło nawet w najbardziej mroźne dni.

Ale nie jedynie okrycie wierzchnie jest istotne. Niewielu ludzi wie, że większość przeziębień jest wywoływana przez nadmierne schłodzenie dolnych kończyn. O ile twoje buty wpuszczają powietrze oraz wodę, nie wdziewaj tego na nogi zimową porą. Warto zgromadzić trochę więcej pieniędzy i przejść się do sklepu górskiego, by tam zamówić porządne buty, wytwarzane przez uczciwego wytwórcę sprzętu wędrówkowego.

Jeśli zamierzasz w przyszłości wyruszać na wędrówki po górskich szlakach, wiedz, że kluczowe również w tym przypadku jest solidne obuwie. Mnóstwo okropnych wypadków w polskich górach było wynikiem tego, że nierozsądni spacerowicze mieli na sobie kiepskie obuwie. Na tatrzańskich szlakach fundamentalna jest prawidłowa przyczepność obuwia.