Potrawy z karpia, są powszechne w wielu narodach, gdyż jest to ryba smaczna i zawierająca sporo składników odżywczych. Przyrządzane są one na bazie różnych przepisów i również z zastosowaniem ciekawych składników. Karp jest rybą potokową, jaka jak na taki rodzaj ryb, jest stosunkowo wielka. Jest to ryba całkowicie jadalna, stąd też w rozmaitych krajach jest jednym z ważniejszych artykułów, które stosuje się do zup, sałatek, czy też jako indywidualne danie.

Przygotowanie karpia na święta

Autor: Andy Roberts
Źródło: http://www.flickr.com
Potrawy z tej ryby, są w aktualnych czasach niezwykle zróżnicowane. Dla Polaków na przykład, jest to ryba powiązana z ogromną wartością, która występuje przede wszystkim w czasie Świąt Bożego Narodzenia. W takim okresie katolicy przygotowują rozmaite dania z karpia, gdyż podczas kolacji wigilijnej nie mają oni możliwość spożywać mięsa odmiennego typu. Potrawy te oparte są przeważnie na rozmaitych składnikach, jakie są znakomitym dopełnieniem karpia, poprzez nadanie mu intensywnego lub delikatnego smaku i również zagwarantowanie odpowiedniej prezencji potrawy. Wielu z nas nie wyobraża sobie stołu bez ryby w galarecie: .

Dodatki, które wykorzystywane są do takich potraw, to zazwyczaj różne owoce (np. cytrusy), jak również warzywa. Potrawy takiego rodzaju mają również dużo przypraw, które pozwalają wydobyć z ryby naturalny smak, lecz także znacznie podnoszą jej wyrazistość. Tego typu przyprawy używane są w zróżnicowanych proporcjach, ale przeważnie są one przy wielu potrawach podobne. Do przypraw dla dań z karpia zalicza się pieprz, sól, olej lub protetyka warszawa mokotów oliwę, a też rozmaite zioła, czy sok z cytryny. Są to przyprawy, zapewniające karpiowi charakterystyczny aromat, który przejawia się w potrawach gotowanych, ale także w potrawach, w których jest on smażony. Ciekawe rady jak to zrobić znajdziesz tu: smażenie ryb. Jest to bowiem ryba, która wykonywana jest w zróżnicowany sposób, dzięki czemu zyskuje tak ogromną popularność.

Autor: SEKO S.A.

Potrawy przyrządzane z karpia, przeważnie zawierają także sos, który oparty jest na śmietanie. Jest szereg możliwości, które wykorzystywane są do przyrządzania posiłków z tej ryby, co wywodzi się z długoletniej tradycji, jaka wiąże się z tą rybą. Nie tylko na terenie Polski, ale również w innych krajach jest to ryba, która każdego tygodnia pojawia się w menu. Dania opierające się na karpiu, oceniane są przez rozmaitych ludzi za niesamowicie pyszne i pożywne, gdyż mięso z karpia uznawane jest za jedno z najsmaczniejszych i też najbardziej bogatych w białko i inne istotne składniki odżywcze. To dania różnorodne, ale zdobywające uznanie wielu kucharzy kuchni z całego świata.