Nikt nie powinien się raczej sprzeczał ze zdaniem, że jedzenie owoców i warzyw sezonowych to samo zdrowie. Nasze babcie znały to już wiele lat temu, a dziś laboratoryjnie potwierdzone jest, że mają one dużo witamin, minerałów, mikro- i makroelementów potrzebnych do prawidłowego działania naszych organizmów. Dietetycy nadal spierają się, czy spożywanie mięsa jest wskazane i niezbędne do życia. Zagorzali wegetarianie wskazują, że jest to możliwe i zdrowe, wielbiciele spożywania zwierząt pukają się na to w czoło, jednak i jedni, i drudzy mówią chórem, że taki czy inny wariant diety musi obfitować w świeże produkty roślinne, przynajmniej kilka sztuk owoców i warzyw w ciągu dnia, zamiast zmuszać organizm do walki z mozolnie, ale efektywnie postępującymi efektami niedostatecznych dawek witamin. A wszak wszystko, co potrzebne, jest osiągalne na odległość ręki, i to cały rok.

Jabłoń

Autor: House of Sims

W kraju jest mnóstwo sadowników. Sprzedaż jabłek kwitnie w naszym państwie od dawna, jabłka są tanie i osiągalne w wielu różnych odmianach. Istnieje wielu hurtowników, którzy nie tylko w sezonie jesiennym, kiedy jabłka są świeżutkie, ale także zimą i wiosną przechowują pewne gatunki jabłek, by te stale pojawiały się na straganach i w sklepach. To prawda, ceny owoców wahają się na przestrzeni miesięcy, mimo że większość z nich jest z kraju, ale to dlatego, że gdy spada konkurencja i ilość owoców w obiegu, kwoty wtedy nieco się powiększają.

W kraju hodowane są nie tylko jabłka. Dobrze hoduje się tutaj też gruszki, wiśnie i czereśnie – posiada je w swoim repertuarze każdy producent owoców, który działa na większą skalę. Wiemy już, że dieta owocowo-warzywna jest wymagana dla dobrego zdrowia, ale czemu najlepiej kupować owoce u rodzimych sadowników? Odpowiedzią mogą być kwoty, jakie trzeba doliczyć do cen detalicznych, gdy trzeba sprowadzać owoce warzywa Hurt w Polsce jest właściwie nieobciążony tymi kosztami, ponieważ na obszarze państwa transporty mogą być niewielkie, a dystanse do przejechania są nieduże – przekłada się to na ceny sklepowe. Przy tym trzeba pamiętać, że owoce z zagranicy muszą znajdować się w transporcie znacznie dłużej, przez co tracą na świeżości i prawdopodobnie są traktowane różnego rodzaju substancjami, by nie psuły się w trakcie podróży. Z tego powodu dobrze trzymać się rodzimych producentów i ich owoców pracy.