Opieka paliatywna mieści opiekę nad ciężko chorymi, przez użycie kuracji przeciwbólowej, by polepszyć ich jakość życia w ostatnim czasie choroby.

Pacjent nie ponosi żadnych kosztów za świadczenia zdrowotne udzielane w ochronie paliatywnej.
Opieka paliatywna w domu pacjenta jest często dla niego najlepszym wyjściem.

Mieszka on wśród bliskich ludzi i nie czuje się osamotniony w takich przykrych chwilach. Bywają takie wypadki, kiedy piecza nad dogorywającymi krewnymi jest niewykonalna z różnych przyczyn. Wtedy istnieje szansa umieszczenia chorego w hospicjum (śląskie). Nie jest to łatwa decyzja dla rodziny, jednakże w takiej sytuacji chodzi o pomoc choremu. W owej placówce jest trwały dostęp do specyfików przeciwbólowych. Lekarze i pielęgniarki w jakiejkolwiek sytuacji podołają i zdołają przynieść ulgę cierpiącym, mają do tego stosowne narzędzia.

Hospicjum śląskie Świętego Franciszka w Katowicach zajmuje się jedynie leczeniem objawowym, którego celem jest leczenie niewygody stanu, w jakim znajduje się chory, a nie przyczyn schorzenia. Kluczowym postępowaniem jest dążenie do zniesienia, albo obniżenia

Pielęgniarki w szpitalu

Autor: The All-Nite Images
Źródło: http://www.flickr.com

odczuwanego przez pacjenta bólu. Ogromnie istotna jest również eliminacja różnych dolegliwości cielesnych. Obecność psychologa, kapelana, także ochotników połączona jest z przeżywaniem sytuacji w jakiej znajduje się chory, przez niego samego, również jego otoczenie.

Zobacz kolejne tego typu niezwykle cenne źródło informacji na objaśniany problem – kliknij tutaj i poznaj więcej w serwisie (http://www.optykzuchowscy.pl/).

Wolontariusz odgrywa w wielu przypadkach niezwykle ważną funkcję w opiece hospicyjnej.

Nie tylko pomaga samemu pacjentowi, asystując mu w chorobie, ale też rodzinie, okazjonalnie zastępując ją w opiece nad chorym, oferuje własne doświadczenia połączone z opieką i duchowym doznawaniem czasu choroby, odchodzenia bliskiej osoby.

Hospicjum śląskie zwykle przejmuje chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową. Najczęściej posiadają już za sobą wszystkie realne kuracje, za wsparciem których medycyna stara się leczyć raka, i znajdują się w finalnych fazach choroby. Celem pracy lekarzy i pielęgniarek nie jest już walka z rakiem, ale poskramianie przykrego bólu.
Cierpienie, boleść, bojaźń są zupełnie ludzkie, prawdziwe i są nieodłączną częścią życia.