Jednym z najważniejszych metod sterylizacji, który spełnia wymagania higieniczne, jest zastosowanie sterylizatora parowego. Dzisiaj nie tylko gabinety zabiegowe, ale też medyczne a także kosmetyczne muszą mieć tego typu przyrząd.

Dzięki 100% jałowości narzędzi medycznych autoklaw Melag gwarantuje bezpieczeństwo personelu a także pacjentów (solidny autoklawy melag). Autoklawy medyczne należą do grupy zwanej sterylizatorami parowymi, dlatego że procesy zachodzące w ich komorach odbywają się z powodu obecności ciepła i wody. Nagrzana do 121 stopni komora, zamienia ciecz odnajdującą się w jej wnętrzu w parę wodną, jaka gruntownie penetruje narzędzia poddawane sterylizacji.
autoklaw parowy

Autor: Administración Nacional de la Seguridad Social
Źródło: http://www.flickr.com
Ażeby podwyższyć skuteczność procesów a tym samym wyeliminować ryzyko przeżycia poniektórych bakterii albo wirusów, autoklaw parowy wyposażono dodatkowo w pompę, wysysającą w czasie cyklu powietrze ze środka komory (szukaj na znam.swidnica.pl).

Spodobał Ci się ten wpis? Przeloguj zatem do kolejnego posta i zweryfikuje jakie dodatkowe źródło było naszą motywacją. Miłej lektury!

Dla rozróżnienia instrumentów nie posiadających pompy próżniowej od tych, jakie ją mają, sterylizatory medyczne podzielono na klasy. Autoklawy medyczne – jak samo określenie uwypukla, zaliczają się do instrumentów medycznych a zatem powinny realizować szereg wymogów wynikających z norm prawnych. Jedną z nich jest posiadanie certyfikatu CE. Dokument to wydaje uprawniona jednostka notyfikowana, po przeprowadzeniu przez producenta szeregu procedur z zakresu projektowania, konstrukcji oraz fabrykowania autoklawów określonych do sterylizacji instrumentów medycznych.

Sterylizator medyczny ma więc odgórnie narzucone parametry, które musi bezwzględnie realizować. Temperatura, czas, ciśnienie zostały precyzyjnie wyliczone i nie powinny być ani przewyższane, ani też zaniżane.