Może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni innemu człowiekowi udzielać pomocy w nagłym wypadku. Czy wiesz, jak udziela się takiej pomocy? Do zadań osoby, która udziela tego typu pomocy jest utrzymanie przy życiu osoby poszkodowanej, a także niedopuszczenie do pojawienia się dalszych powikłań. Powinno to trwać aż do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.

Kurs pierwszej pomocy jest najlepszym sposobem na ratunek dla poszkodowanej osoby. Każdy człowiek powinien zrobić taki kurs, żeby mieć pewność, że wszystko jest jasne oraz dobrze wiemy, jakie czynności robić, żeby maksymalnie zwiększyć szanse człowieka, który miał wypadek. Jeśli nie przeszedłeś takiego kursu powinieneś odbyć go w przyszłości, albo choć wiedzieć o najważniejszych rzeczach. Gdzie można to zrobić? Dobrym miejscem będzie . Co więc musimy wiedzieć?

pierwsza pomoc

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com

Na samym początku musisz się dowiedzieć, czy osoba poszkodowana, jak i wszyscy obecni na miejscu zdarzenia są bezpieczni. Musimy zbadać zachowanie poszkodowanego. W tym celu z wyczuciem potrząśnij go za ramiona i zapytaj, czy wszystko jest w porządku. Może się okazać, że zareaguje. Wtedy zostaw go w pozycji, w której go zastałeś. Rzecz jasna, zrób tak, jeżeli nie grozi mu jakieś niebezpieczeństwo. Powinieneś wiedzieć jak najwięcej o stanie poszkodowanego, później wezwij pomoc, jak będzie to niezbędne, i na bieżąco monitoruj jego stan. Jeśli poszkodowany człowiek nie daje oznak życia głośno zawołaj o pomoc. Odwróć poszkodowanego na plecy, następnie odblokuj jego drogi oddechowe, w tym celu odchylenie głowy i uniesienie żuchwy.

Najlepiej to zrobić w taki sposób, iż jedną dłoń daj na czoło, natomiast drugą delikatnie odchyl głowę do tyłu, lecz zostaw wolny kciuk oraz palec wskazujący w ten sposób, by zatkać nim nos, jak niezbędne będą wdechy ratunkowe. Opuszki palców drugiej ręki połóż na żuchwie poszkodowanego, a potem podnieś ją, żeby odblokować drogi oddechowe. Taki najważniejsze kroki udzielania pomocy poszkodowanemu, są konieczne, aby zapewnić minimum opieki każdemu z poszkodowanych. Warto wiedzieć, jak działać w tego typu sytuacjach, a najlepiej przejść dobry kurs kurs suwnice wrocław udzielania pomocy poszkodowanym.