O tym, żetrzeba ochraniać oczy, a jak się pogarsza wzrok zacząć używać okularów albo soczewek kontaktowych wie chyba każdy. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że także o swoje uszy trzeba systematycznie dbać, a dużo nie do końca dobrych zachowań i nawyków mogą spowodować, że pewnego dnia można przestać dobrze słyszeć. Najczęstsze kłopoty ze słuchem są mało dostrzegalne, ponieważ postępują wolno i człowiek się zwyczajnie przyzwyczaja do nich.

stopery do uszu 2

Autor: Marcel van Schooten
Źródło: http://www.flickr.com
Ale nie wyleczone w późniejszym okresie mogą być przyczyną trwałej głuchoty, a tak naprawdę najistotniejsze jest należyte zapobieganie sytuacjom, w jakich narząd słuchu mógłby być narażony na uszkodzenia. Rzecz jasna nie da się całkowicie wyeliminować głośnego hałasu, ale przenieś mnie do strony ograniczenie głośnego słuchania muzyki czy też używanie zabezpieczeń podczas prac w hałasie w dużym stopniu mogą spowolnić uszkodzenie narządu słuchu.

Szczególnie duże znaczenie ma zredukowanie hałasów w miejscach pracy. W wielu zawodach praca będzie się wiązać z obsługą maszyny, która może hałasować. Regulacje prawa pracy precyzyjnie regulują, jakie są maksymalne poziomy hałasów podczas pełnienia obowiązków, i pracodawcy bezwzględnie muszą je respektować. Jest dużo sposobów i metod ograniczenia natężenia hałasu na stanowiskach pracy. Można w odpowiedni sposób ustawić maszyny, zastosować lepsze ekrany i wyciszenia tak, żeby należycie wyciszyć źródła dźwięków. Metody te mogą w dużym stopniu ograniczyć poziom dźwięków, ale zalecamy tą stronę wyeliminowanie ich zupełnie przeważnie nie jest możliwe.

Dlatego też osoby, które muszą robić w miejscach gdzie jest podwyższony hałas muszą posiadać wyposażenie ochronne. Wybór zabezpieczeń musi być uzależniony od natężenia dźwięków i czasu, przez jaki pracownik będzie narażony na niekorzystne warunki. Do najczęściej używanych metod ochrony narządu słuchu zaliczane są stopery do uszu Stopery to malutkie, zrobione z reguły z delikatnej pianki koreczki, które po włożeniu do ucha rozprężają się, chroniąc w taki sposób narząd słuchu.