O tym, żetrzeba ochraniać oczy, a jak się pogarsza wzrok zacząć używać okularów albo soczewek kontaktowych wie chyba każdy. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że także o swoje uszy trzeba systematycznie dbać, a dużo nie do końca dobrych zachowań i nawyków mogą spowodować, że pewnego dnia można przestać dobrze słyszeć. Najczęstsze kłopoty ze słuchem są mało dostrzegalne, ponieważ postępują wolno i człowiek się zwyczajnie przyzwyczaja do nich.

stopery do uszu 2

Autor: Marcel van Schooten
Źródło: http://www.flickr.com
Ale nie wyleczone w późniejszym okresie mogą być przyczyną trwałej głuchoty, a tak naprawdę najistotniejsze jest należyte zapobieganie sytuacjom, w jakich narząd słuchu mógłby być narażony na uszkodzenia. Rzecz jasna nie da się całkowicie wyeliminować głośnego hałasu, ale ograniczenie głośnego słuchania muzyki czy też używanie zabezpieczeń podczas prac w hałasie w dużym stopniu mogą spowolnić uszkodzenie narządu słuchu.

Szczególnie duże znaczenie ma zredukowanie hałasów w miejscach pracy. W wielu zawodach praca będzie się wiązać z obsługą maszyny, która może hałasować. Regulacje prawa pracy precyzyjnie regulują, jakie są maksymalne poziomy hałasów podczas pełnienia obowiązków, i pracodawcy bezwzględnie muszą je respektować. Jest dużo sposobów i metod ograniczenia natężenia hałasu na stanowiskach pracy. Można w odpowiedni sposób ustawić maszyny, zastosować lepsze ekrany i wyciszenia tak, żeby należycie wyciszyć źródła dźwięków.

Bez obawy – zobacz link na stronie (https://www.przychodniazycie.pl/294,Alergolog—alergolog-dzieciecy.html), który prowadzi do analogicznej strony. Przeczytasz na niej dające do myślenia wpisy w odniesieniu do przedstawianego tutaj zagadnienia.

Metody te mogą w dużym stopniu ograniczyć poziom dźwięków, ale zalecamy tą stronę wyeliminowanie ich zupełnie przeważnie nie jest możliwe.

Dlatego też osoby, które muszą robić w miejscach gdzie jest podwyższony hałas muszą posiadać wyposażenie ochronne. Wybór zabezpieczeń musi być uzależniony od natężenia dźwięków i czasu, przez jaki pracownik będzie narażony na niekorzystne warunki. Do najczęściej używanych metod ochrony narządu słuchu zaliczane są stopery do uszu Stopery to malutkie, zrobione z reguły z delikatnej pianki koreczki, które po włożeniu do ucha rozprężają się, chroniąc w taki sposób narząd słuchu.