Jak zatroszczyć się o słuch w hałaśliwych warunkach? – polecane stopery do uszu

O tym, że należy ochraniać oczy, a jak się pogarsza wzrok zacząć nosić okulary albo soczewki kontaktowe wie każdy z nas. Lecz niewielu ludzi ma świadomość tego, że także o swoje uszy należy regularnie dbać, a dużo złych nawyków i zachowań mogą spowodować, że pewnego dnia człowiek przestaje odpowiednio słyszeć. Najczęstsze problemy ze słuchem są mało widoczne, gdyż postępują wolno i człowiek po prostu się przyzwyczaja do nich.
O tym, żetrzeba ochraniać oczy, a jak się pogarsza wzrok zacząć używać okularów albo soczewek kontaktowych wie chyba każdy. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że także o swoje uszy trzeba systematycznie dbać, a dużo nie do końca dobrych zachowań i nawyków mogą spowodować, że pewnego dnia można przestać dobrze słyszeć. Najczęstsze kłopoty ze słuchem są mało dostrzegalne, ponieważ postępują wolno i człowiek się zwyczajnie przyzwyczaja do nich.

stopery do uszu 2

Autor: Marcel van Schooten
Źródło: http://www.flickr.com
Ale nie wyleczone w późniejszym okresie mogą być przyczyną trwałej głuchoty, a tak naprawdę najistotniejsze jest należyte zapobieganie sytuacjom, w jakich narząd słuchu mógłby być narażony na uszkodzenia. Rzecz jasna nie da się całkowicie wyeliminować głośnego hałasu, ale ograniczenie głośnego słuchania muzyki czy też używanie zabezpieczeń podczas prac w hałasie w dużym stopniu mogą spowolnić uszkodzenie narządu słuchu.

Szczególnie duże znaczenie ma zredukowanie hałasów w miejscach pracy. W wielu zawodach praca będzie się wiązać z obsługą maszyny, która może hałasować. Regulacje prawa pracy precyzyjnie regulują, jakie są maksymalne poziomy hałasów podczas pełnienia obowiązków, i pracodawcy bezwzględnie muszą je respektować. Jest dużo sposobów i metod ograniczenia natężenia hałasu na stanowiskach pracy. Można w odpowiedni sposób ustawić maszyny, zastosować lepsze ekrany i wyciszenia tak, żeby należycie wyciszyć źródła dźwięków. Metody te mogą w dużym stopniu ograniczyć poziom dźwięków, ale zalecamy tą stronę wyeliminowanie ich zupełnie przeważnie nie jest możliwe.

Dlatego też osoby, które muszą robić w miejscach gdzie jest podwyższony hałas muszą posiadać wyposażenie ochronne. Wybór zabezpieczeń musi być uzależniony od natężenia dźwięków i czasu, przez jaki pracownik będzie narażony na niekorzystne warunki. Do najczęściej używanych metod ochrony narządu słuchu zaliczane są stopery do uszu (drogeriar.pl). Stopery to malutkie, zrobione z reguły z delikatnej pianki koreczki, które po włożeniu do ucha rozprężają się, chroniąc w taki sposób narząd słuchu.