Świnoujście jest jedynym polskim miastem, zlokalizowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (razem czterdziestu czterech) małych, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście znajduje się nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Ma status słynnej miejscowości wypoczynkowej i uzdrowiska, z chęcią wybieranego na wakacje nad Bałtykiem. Świnoujście to też istotny port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.

Świnoujście, latarnia

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dumą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości około dziesięciu kilometrów (trzy przecinek siedem kilometra na wyspie Uznam oraz 6 km na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej sto trzydzieści metrów.

Na pewno zafascynują Cię przedstawiane dane, więc przeanalizuj szczegółowo pełny opis (https://goldwasser.pl/), który posiada mnóstwo wartych zapamiętania informacji, to podobna tematyka jak w tym materiale.

Plaża cały czas się poszerza na skutek cofania się morza, czego efektem są również płytkie kąpieliska.

W okresie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia są zaliczane do najbardziej ciepłych w naszym kraju. Trzeba również podkreślić, że świnoujska plaża na wyspie Uznam każdego roku uzyskuje certyfikat „błękitnej flagi”, co oznacza, iż spełnia ona wysokie wymogi dotyczące, jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest dobrze zagospodarowane – na wczasowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port ma do zaproponowania też rejsy statkami białej floty.

Świnoujście zachwyca w szczególności architekturą typową dla nadmorskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście znajdują się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat 20. XVIII w. oraz dzielnicy nadmorskiej z lat czterdziestych dziewiętnastego wieku położonej pomiędzy świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną unikatowe okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana droga spacerowa to miejsce popularne pośród turystów. Znajdują się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najistotniejszych obiektów Świnoujścia należą głównie: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z tysiąc dziewięćset czwartego roku, która dziś funkcjonuje, jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z tysiąc dziewięćset dwunastego roku oraz dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny) (dodatkowe informacje w serwisie obiektów sakralnych powinno się wymienić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP z XV w., kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki.

Czy masz ochotę, zgłębić kolejne informacje? Jeżeli tak, to wejdź na ten odsyłacz oraz zobacz w artykule więcej porad. One zapewne również Cię zainteresują!

Wśród historycznych obiektów powiązanych z portem morskim warto zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, a także Falochron Zachodni i Wschodni.

Niesamowita panorama Świnoujścia roztacza się z galerii widokowej mieszczącej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m). Interesującym miejscem jest także Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z 1805 r. na Placu Rybaka. Utworzono tutaj ekspozycję poświęconą historii miasta i prezentującą stare urządzenia nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej mieści się jedyne w naszym kraju Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Status uzdrowiska Świnoujście zyskało na skutek wykrycia na jego obszarze źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania stosownych urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się przede wszystkim choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z leczniczych masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic, więc zadziwiającego, że Świnoujście bije rekordy, jeśli chodzi o rezerwacje na wczasy 2014 (Świnoujście – oferty).

Wśród najistotniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wymienić należy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.

Do najcenniejszych przyrodniczo obszarów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka mniej więcej 140 gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną ujęto kawałek wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma unikatowymi gatunkami roślin, m.in. zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, między innymi na Półwyspie Przytorskim, z typowymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym terenie występuje też bardzo dużo pomników przyrody, przede wszystkim stare dęby i cisy. W trakcie pobytu w Świnoujściu warto wybrać się na piechotę lub rowerem do niedalekich niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.