W ostatnim czasie na terenie kraju sporą popularność zyskała profesja fizjoterapeuty. Profesja ta wiąże się na pierwszym miejscu z pojęciem rehabilitacji medycznej. Profesjonaliści tego typu dysponują różnorodnymi narzędziami i metodami, dzięki którym są w stanie przywrócić chorych do zdrowia i całkowitej sprawności. W pojęcie rehabilitacji wchodzi dużo różnorodnych działań z użyciem różnorodnych narzędzi.

masaż

Autor: Dave Taylor
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej kojarzona jest rehabilitacja (ciąg dalszy tego materiału: rehafit.org/) ruchowa, która to jest dokonywana na przykład na osobach będących po groźnych urazach. Należy tu między innymi rehabilitacja złamanych i w innej formie uszkodzonych kończyn. W sytuacji złamanych kończyn zazwyczaj na początku usztywnia się je. W późniejszym czasie podejmowane są różne czynności w zależności od charakteru urazu. Niekiedy konieczna jest rehabilitacja, na przykład w formie ćwiczeń wykonywanych samodzielnie przez pacjenta. Wszelkie tego typu czynności muszą być jednak wdrażane w porozumieniu ze specjalistą (więcej opinii).

WykształcenieFizjoterapeutą obecnie może być w zasadzie każdy. Ten fakt zresztą dość często wywołuje kontrowersje z uwagi na to, że na terenie kraju nie jest to zawód uregulowany prawnie. Z tego powodu fizjoterapeuta pracujący w jednym miejscu nierzadko posiada całkowicie odmienne umiejętności i doświadczenie od fizjoterapeuty w innej placówce. Oczywiście istnieją w Polsce studia na kierunku fizjoterapeutyki; w ostatnich latach wybiera się na nie coraz więcej młodych obywateli. Jednak tak znaczna liczba studentów również nierzadko prowadzi do obniżania poziomu nauczania danej dziedziny, a co za tym idzie – profesja ulega powolnej degradacji.

Przykładowe zadaniaFizjoterapeuci wykonują rozmaite czynności związane z rehabilitacją. Nie jest to tylko rehabilitacja ( kliknij aby zobaczyć więcej ) ruchowa, choć ten rodzaj powtarza się w zasadzie najbardziej nagminnie. Odmiennym przykładem działań należących do obowiązków fizjoterapeutów jest wykonywanie rozmaitych masaży. Zalecane są one między innymi w przypadkach miejscowego paraliżu mięśni, w celu rozgrzania ich i pobudzenia do poprawnego funkcjonowania. W takich przypadkach zazwyczaj wykorzystuje się naświetlanie za pomocą profesjonalnych lamp. Można też wykorzystać terapię z użyciem niewielkich impulsów elektrycznych dla pobudzenia mięśnia.