W ostatnim czasie na terenie kraju sporą popularność zyskała profesja fizjoterapeuty. Profesja ta wiąże się na pierwszym miejscu z pojęciem rehabilitacji medycznej. Profesjonaliści tego typu dysponują różnorodnymi narzędziami i metodami, dzięki którym są w stanie przywrócić chorych do zdrowia i całkowitej sprawności. W pojęcie rehabilitacji wchodzi dużo różnorodnych działań z użyciem różnorodnych narzędzi.

masaż

Autor: Dave Taylor
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej kojarzona jest rehabilitacja (ciąg dalszy tego materiału: rehafit.org/) ruchowa, która to jest dokonywana na przykład na osobach będących po groźnych urazach. Należy tu między innymi rehabilitacja złamanych i w innej formie uszkodzonych kończyn. W sytuacji złamanych kończyn zazwyczaj na początku usztywnia się je. W późniejszym czasie podejmowane są różne czynności w zależności od charakteru urazu. Niekiedy konieczna jest rehabilitacja, na przykład w formie ćwiczeń wykonywanych samodzielnie przez pacjenta. Wszelkie tego typu czynności muszą być jednak wdrażane w porozumieniu ze specjalistą (więcej opinii).

Wykształcenie
Fizjoterapeutą obecnie może być w zasadzie każdy. Ten fakt zresztą dość często wywołuje kontrowersje z uwagi na to, że na terenie kraju nie jest to zawód uregulowany prawnie. Z tego powodu fizjoterapeuta pracujący w jednym miejscu nierzadko posiada całkowicie odmienne umiejętności i doświadczenie od fizjoterapeuty w innej placówce. Oczywiście istnieją w Polsce studia na kierunku fizjoterapeutyki; w ostatnich latach wybiera się na nie coraz więcej młodych obywateli. Jednak tak znaczna liczba studentów również nierzadko prowadzi do obniżania poziomu nauczania danej dziedziny, a co za tym idzie – profesja ulega powolnej degradacji.

Przykładowe zadania
Fizjoterapeuci wykonują rozmaite czynności związane z rehabilitacją. Nie jest to tylko rehabilitacja ruchowa, choć ten rodzaj powtarza się w zasadzie najbardziej nagminnie. Odmiennym przykładem działań należących do obowiązków fizjoterapeutów jest wykonywanie rozmaitych masaży.

Jeśli zaciekawił Cię przedstawiony zagadnienie, odwiedź serwis stomatolog dziecięcy wilanów, gdzie odnajdziesz dodatkowe informacje. Pogłęb swoją wiedzę!

Zalecane są one między innymi w przypadkach miejscowego paraliżu mięśni, w celu rozgrzania ich i pobudzenia do poprawnego funkcjonowania. W takich przypadkach zazwyczaj wykorzystuje się naświetlanie za pomocą profesjonalnych lamp. Można też wykorzystać terapię z użyciem niewielkich impulsów elektrycznych dla pobudzenia mięśnia.