W okresie komunizmu dosłownie każda rzecz należała do państwa, a handel prywatny tępiony był jak zaraza. Obecnie, przedsiębiorczość Polaków nie zna granic, potrafimy sobie poradzić z każdym interesem i w każdych warunkach, mimo złego podejścia urzędników. Z czego wynika ta polska moc do uprawiania handlu? Przecież za czasów komuny nie mieliśmy możliwości treningu… A może jednak mieliśmy.

dofinansowanie

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Istotnie, często mówi się, iż nasz rodak kombinuje, ponieważ zawsze wybrnie z sytuacji odnajdując niezwykłe wyjście z każdych tarapatów.

Nie zwlekaj – jeżeli chcesz otrzymać dodatkowe treści na ów temat, pamiętaj o tym, że bezpłatne wejście (http://tort-artystyczny.pl/kontakt/) na ten link w ogóle nic nie będzie Cię kosztowało.

W latach socjalizmu niekiedy należało właśnie zakombinować, by jakoś sobie radzić. Być może te lekcje pomogły naszym rodakom, że teraz tak sobie dobrze radzą. A może to geny, no przecież od zawsze mieliśmy smykałkę do biznesu, nieistotne czy musieliśmy pracować w Polsce, czy gdzie indziej, jakoś się udawało.

Chciałbyś znaleźć analogiczne publikacje na omawiany temat? Ta ważna strona (https://hotelepark.pl/poznan) publikuje dokładnie to, czego poszukujesz.

Z innej strony spójrzmy jak w dzisiejszych czasach sytuacja się prezentuje za granicą. Nasi rodacy, którzy wyjechali na Wyspy Brytyjskie nie tylko, iż dają radę, to dodatkowo otwierają własne firmy. Nie jesteśmy już tylko pomywaczami, lecz potrafimy poradzić sobie w wielu branżach.

Wróćmy jednak na nasze podwórko. Co miało największy wpływ na sukces naszej zaradności. Na pewno wspomniana historia i dobre geny, ale jednocześnie wirtuozeria, której mogą nam pozazdrościć przykładowo nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. No zgadza się, może posiadają lepsze prawo i sprawniej działające państwo, ale jak dzieje się coś dziwnego, jakieś zaskakujące zdarzenia to często tracą głowę. My tymczasem w tym samym czasie odnajdujemy sposób na wyjście z sytuacji, nieoczekiwany sposób, jak sobie poradzić w trudnej sytuacji.

Warto jednakowoż przyznać, iż w tej naszej narodowej przedsiębiorczości bardzo była pomocna nam integracja z Europą, czyli z Unią Europejską. Dzięki środkom unijnym dla małych firm i funduszom unijnym dla gmin udało się zrobić naprawdę wiele. Niekiedy bowiem są pomysły i chęci, lecz nie ma wsparcia finansowego. W takim momencie nawet wirtuozeria nic tu nie da, potrzebne jest wsparcie z zewnątrz. Dzięki miliardom z Unii Europejskiej udało się otworzyć wiele przedsiębiorstw, zakupić konieczny sprzęt, zatrudnić wiele osób i rozbudować wiele firm.

Opracował Bank BGŻ