Choroba kliniczna nazywana też zwyrodnieniem stawów to niezwykle nieprzyjemna i znacznie redukuje funkcję ruchową chorego. Z tego powodu zapewne osoba chora otrzymuje orzeczenie o inwalidztwie.
Aberracja degeneracji oraz syntezy chrząstki stawu ma źródło biologiczne i mechaniczne. Według statystyk, w naszym kraju cierpi na tą przypadłość ok. 2 miliony* osób.Choroba dotyczy przeważnie stawów kręgosłupa, biodrowego i kolanowych.

Zwyrodnienie stawów (czytaj na może mieć przeróżne powody, np. wady wrodzone, nadmierne obciążenie stawów, sędziwy wiek, zbyt duża waga, urazy, mikrourazy, zaburzenia neurologiczne, a także zbyt duże przeciążenie stawów podczas treningów.

Stawy, dolegliwości

Autor: Synocrom
Źródło: Synocrom

Jakiego typu objawy świadczą o zwyrodnieniu stawów?Istotnym sygnałem mogą być kłopoty z rozruszaniem się po długim trwaniu w jednej pozycji. Poza napięciami mięśniwystępuje uczucie zesztywnienia i odgłosy „strzelania” . W kolejnej fazie – rozwojowej zesztywnienie staje się silniejsze, a ból dokuczliwszy. U osób starszych najczęściej dotyczą stawów bioder i rąk. Poza dokuczliwym bólem mogą nastąpić znaczące zniekształcenia palców oraz części śródstopia.

W jakie sposób zapobiegać zwyrodnieniu stawów?W postępowaniu profilaktycznym, bez względu na wiek, trzeba zadbać jednakowo o kondycję fizyczną jak i odpowiednio dobraną dietę. Nadwagę trzeba zrzucić, a osoby prowadzące siedzący tryb życia np. pracując wiele godzin dziennie przed komputerem, powinny uprawiać regularną aktywność, oraz gimnastyce dłoni i palców. W diecie powinny być obecne warzywa oraz owoce bogate w karoten i witaminę C.

Może jakiś komentarz spod linku (http://www.beskidmed.pl/okulista-zory/) Cię zainspirował? Masz chęć na niego odpowiedzieć? Nakłaniamy Cię do tego z zaangażowaniem. Oczekujemy na Ciebie!

Zmniejsza ona prawdopodobieństwo wystąpienia patologicznych zmian w kościach. Zagrożenie zmian spowodowanych chorobą obniżają również zielone warzywa i owoce, jak np.: mango, papaja.

Jak leczyć zwyrodnienie stawów?Polega ono głównie na odciążeniu miejsc dotkniętych chorobą, regularnych ćwiczeniach rozluźniających a także uśmierzaniu bólu. W sprzedaży dostępne są także medykamenty, które pomagają odbudować uszkodzoną chrząstkę, a także działają przeciwzapalne i przeciwbólowo jak Reumaherb – jest to preparat pochodzenia roślinnego, na bazie wyciągu z diabelskiego pazura, jeżówki i wiązówki czytaj dalej__* źródło: