Nasz wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jednak dla większej części ludzi jest aż tak oczywisty, że ani szczególnie o niego nie troszczą się, ani też nie wyobrażają sobie, jak olbrzymie mogłyby być konsekwencje całkowitej lub jedynie częściowej utraty widzenia.
Może do tego dojść ze względu na różne dolegliwości, jednak na szczęście nie zdarza się to zbyt często.

Pogorszenie wzroku tak, całkowita utrata już rzadziej. Jakkolwiek jednak powinno się regularnie chodzić na wizyty do lekarza okulisty i to tam wykonywać profesjonalne badanie takiego narządu. Paradoksalnie komputerowe badanie wzroku, które przeprowadzane jest bądź to w szkołach, bądź to w specjalistycznych samochodach (objazdowe badanie wzroku), po którym otrzymuje się komputerowy wydruk, na podstawie którego kupujemy okulary, mogłoby okazać się źródłem ogromnych kłopotów. Chodziłoby o to, że takie badanie może być tylko i wyłącznie fundamentem do dalszych obserwacji, nie zaś do zakupu jakichkolwiek okularów. Jeżeli to zrobimy, musimy je natychmiast wyrzucić do śmieci. Slogan „komputerowe badanie wzroku” bywa wielokrotnie jedynie chwytem marketingowym, a jego rezultat powinien być jeszcze zinterpretowany przez odpowiedniego fachowca, czyli lekarza okulistę czy też optometrystę.
badanie wzroku

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dla osób, które nie spotykały się jeszcze z tego typu zawodem, warto zaznaczyć, że w granicach jego zadań jest badanie wzroku toruń jego Pacjentów oraz także wykonywanie różnego typu badań diagnostycznych. Ma to za zadanie ocenienie stanu zdrowia narządu wzroku oraz ocenienie rodzaju czy też zakresu możliwych nieprawidłowości.

Poznaje on także funkcje wzroku przy pomocy specjalistycznych narzędzi m.in. do pomiaru ostrości widzenia czy też ruchu gałek ocznych. Wykrywa on też i diagnozuje dolegliwości oczu czy nieprawidłowości związane z ruchem gałek ocznych.