Polska słynie za granicą ze wspaniałej, zabytkowej architektury. Turyści z zachodu z chęcią oglądają miejscowości pełne architektonicznych pereł, do takich miejsc należy między innymi Kraków ze słynnym na całym świecie zamkiem na Wawelu, Wrocław z jego wspaniałą architekturą sakralną i wspaniałym rynkiem czy Toruń, gdzie można obejrzeć cenione na całym świecie stare miasto. Wszystkie te miejsca, są jednak jednymi z największych na terenie kraju. Dużo wspaniałych zabytków architektonicznych znajduje się w małych miejscowościach, ukrytych gdzieś w zakątkach Polski.

Wschodnia Polska jest najpiękniejsza

ratusz

Autor: lumiere

Najwięcej tego typu miast znajduje się we wschodniej części kraju, dokąd dochodziły do głosu wpływy pochodzące z rozmaitych kultur. Warto wymienić przynajmniej trzy: Kazimierz Dolny, Sandomierz i Bukowina Tatrzańska. Sandomierz jest od pewnego czasu znany widzom serialu „Ojciec Mateusz”, w którym to Telewizja Polska przyczynia się do promowania piękna tego miasta. O Kazimierzu śpiewał również Marek Grechuta w piosence „Jak perła między wzgórzami”, Grechuta wspomina tam wizytę na kazimierskim rynku, gdzie znajdują się piękne budynki. Ich charakterystyczny urok wypływa z materiału, z jakiego są zbudowane. Miękki, prosty w kształtowaniu wapień był powodem, dla którego renesansowi budowniczowie z Kazimierza prześcigali się w dekorowaniu obiektów. W wielu z tego rodzaju kamienic udostępniane są noclegi. Kazimierz jest znany także ze spichlerzy, które są także bogato dekorowane.

Architektura w górach
Górskie drewniane chaty ze spadzistymi dachami to specjalność polskiej architektury w górskich miejscowościach. Komu jednak znudziło się tłoczne Zakopane, pełne tandetnych stoisk z pamiątkami, powinien obowiązkowo odwiedzić Bukowinę Tatrzańską. To niewielka wieś podhalańska, leżąca nieopodal masywu Tatr. To również miejsce, gdzie jest największa ilość drewnianych budowli.

Pod tym linkiem opublikowana jest jeszcze inna strona opisująca tego typu sprawę. Zobacz także inny świetny tekst (https://www.coraltravel.pl/Grecja/Rodos/hotel/DODECA-SEA-RESORT/16197/40-260070-24FF.html) na ten temat. On też jest warty poznania.

Dużo z nich to pensjonaty, oferujące turystom noclegi. Bukowina Tatrzańska to z pewnością jedna z najpiękniejszych miejscowości w Polsce, z której masyw Tatr prezentuje się jeszcze bardziej okazale.