Polska słynie za granicą ze wspaniałej, zabytkowej architektury. Turyści z zachodu z chęcią oglądają miejscowości pełne architektonicznych pereł, do takich miejsc należy między innymi Kraków ze słynnym na całym świecie zamkiem na Wawelu, Wrocław z jego wspaniałą architekturą sakralną i wspaniałym rynkiem czy Toruń, gdzie można obejrzeć cenione na całym świecie stare miasto. Wszystkie te miejsca, są jednak jednymi z największych na terenie kraju. Dużo wspaniałych zabytków architektonicznych znajduje się w małych miejscowościach, ukrytych gdzieś w zakątkach Polski.

Wschodnia Polska jest najpiękniejsza

ratusz

Autor: lumiere

Najwięcej tego typu miast znajduje się we wschodniej części kraju, dokąd dochodziły do głosu wpływy pochodzące z rozmaitych kultur. Warto wymienić przynajmniej trzy: Kazimierz Dolny, Sandomierz i Bukowina Tatrzańska. Sandomierz jest od pewnego czasu znany widzom serialu „Ojciec Mateusz”, w którym to Telewizja Polska przyczynia się do promowania piękna tego miasta. O Kazimierzu śpiewał również Marek Grechuta w piosence „Jak perła między wzgórzami”, Grechuta wspomina tam wizytę na kazimierskim rynku, gdzie znajdują się piękne budynki. Ich charakterystyczny urok wypływa z materiału, z jakiego są zbudowane. Miękki, prosty w kształtowaniu wapień był powodem, dla którego renesansowi budowniczowie z Kazimierza prześcigali się w dekorowaniu obiektów. W wielu z tego rodzaju kamienic udostępniane są noclegi. Kazimierz jest znany także ze spichlerzy, które są także bogato dekorowane.

Architektura w górach
Górskie drewniane chaty ze spadzistymi dachami to specjalność polskiej architektury w górskich miejscowościach. Komu jednak znudziło się tłoczne Zakopane, pełne tandetnych stoisk z pamiątkami, powinien obowiązkowo odwiedzić Bukowinę Tatrzańską. To niewielka wieś podhalańska, leżąca nieopodal masywu Tatr. To również miejsce, gdzie jest największa ilość drewnianych budowli. Dużo z nich to pensjonaty, oferujące turystom noclegi. Bukowina Tatrzańska to z pewnością jedna z najpiękniejszych miejscowości w Polsce, z której masyw Tatr prezentuje się jeszcze bardziej okazale.