Kiedy chmury pojawiają się na niebie, a dni stają się coraz krótsze, wielu z nas spostrzega, że coraz mniej rzeczy sprawia im przyjemność. Są obojętni na wszystko, melancholia i pesymizm coraz bardziej przeszkadzają im w codziennym funkcjonowaniu. Wreszcie nie mają sił by wstać z łóżka w ciemny i zimny poranek. Depresja jest istotnym problemem, który przejawia się przede wszystkim zauważalnym oraz trwałym pogorszeniem nastroju.

Innymi zauważalnymi przejawami choroby są: lęk, wpadanie w gniew, przygnębienie. Przy podejrzeniu zaburzeń depresyjnych powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza psychoterapeuty (tego autora), który na podstawie obserwacji i badania [sekwencjonowanie genomowe] postawi rozpoznanie czy konieczna jest konsultacja psychiatryczna. Psychoterapeuta Wrocław pomoże ”oswoić” chorobę i nauczyć jak sobie z nią radzić, szczególnie osobom przyzwyczajonym do wcześniejszej aktywności. Swój czas i całą uwagę skieruje tylko na nas. Dzięki spotkaniom, uzyskamy nową wiedzę, uzmysłowimy sobie swoje możliwości, motywy działań, znajdziemy drogę własnego rozwoju, dowiemy się w jaki sposób nawiązywać i utrzymywać odpowiednie relacje z bliskimi. Psychoterapeuta Wrocław pomoże nam poradzić sobie z trudnościami i zlikwiduje utrudniające życie objawy.

Zważywszy na to, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji zimową porą jest niedobór światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, głównym sposobem leczenia tego schorzenia jest wspomniana fototerapia. Wykryto, że odpowiednia ilość sztucznego światła zbawiennie wpływa na wydzielanie hormonów i przekaźników mózgowych. Leczenie światłem można łączyć z lekami antydepresyjnymi. Mają one zwalczać depresję i poprawiać nastrój. Lekarstwa dostać można na receptę, wyjątek stanowią preparaty ziołowe, np. wyciąg z dziurawca, przyjmowany tylko po konsultacji z lekarzem. Korzystne dla samopoczucia pacjentów są również zimowe wyjazdy do ciepłych krajów. Również wskazane jest unikanie trudnych sytuacji, oraz nienakładanie na siebie zbyt wielu obowiązków w tym trudnym czasie. Dobrze jest także częściej w miarę możliwości nie unikać kontaktów towarzyskich oraz polubić zimowe spacery .