W epoce starzejących się coraz bardziej społeczności tematy powiązane z życiem osób starszych stają się niezwykle ważnym tematem nie tyle prac sejmowych ale również, a może głównie rozmyślań w prywatnych rodzinach.

Autor: Domzdrowia.pl
Opieka nad osobami starszymi, członkami rodzin, którzy nie mogą już osobiście zatroszczyć się o siebie, to wielki problem w sytuacji totalnej pogoni za pieniędzmi oraz przeładowania nawałem pracy do pogodzenia (zobacz – ważne źródło). Deficyt czasu oraz niemożność poświęcenia się dla starych rodziców wywołują nierzadko poważne konflikty, są przyczyną niezgody a wręcz tragedii. Lecz w wielu przypadkach mnożące się problemy nie są efektem niewdzięczności młodszego pokolenia, lecz niestety efektem trybu życia, który narzuca im obecny rozwój cywilizacyjny. Dlatego właśnie warto rozmawiać na ten temat pomiędzy sobą, nim sytuacja taka zdarzy się rzeczywiście i wywróci całe życie rodzinne do góry nogami, a starszych ludzi narazi na przykre upokorzenia czy niedogodności.

babcia

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Wbrew temu, co czasami jest głoszone, opieka nad osobami starszymi nie należy do łatwych obowiązków, zwłaszcza gdy w grę wchodzi spory stopień niepełnosprawności (o Villa Clinic). Wtedy bywa, że potrzebna jest wyspecjalizowana opieka, a ta – to oczywiste – dużo kosztuje i w zasadzie mało kto może sobie na to pozwolić. Wówczas dobrym rozwiązaniem staje się ośrodek opieki specjalizujący się w opiece nad ludźmi w podeszłym wieku czyli tak zwany dom seniora. Ośrodek taki posiada nie tylko pełną opiekę i pomoc we wszystkich czynnościach, ale gdy zajdzie potrzeba zapewnia również pomoc specjalistów. Zależnie od możliwości ceny są dość różne, lecz zwyczajowo ustala się, że w miarę możliwości płatność jest pobierana z emerytury osoby, która zostaje pensjonariuszem. Na nieszczęście jeszcze dziś miejsca takie wywołują bardzo mieszane odczucia, zarówno pośród samych starszych ludzi, jak i ich najbliższych. Nauczono się bowiem twierdzić, że pozostawienie rodzica w domu seniora jest wyrazem braku wdzięczności dzieci.