Do tej pory wino kojarzyło nam się z wyszukaną elegancją i pałacową etykietą. Nasza polska tradycja raczej stroni od wysublimowanych bukietów i rozkoszowania się smakiem. Na większych doniosłych uroczystościach rządzi tradycyjny kieliszek i gromkie sto lat.

Wino, być może poprzez konotacje z wyższą sferą, która w poprzednim ustroju była wszakże wrogiem narodu, kojarzyło nam się z drogim luksusem, na który nie możemy sobie przecież pozwolić (zobacz fakty.)

wino w skrzynce

Autor: Nicole Rugman
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście, w Polsce od zawsze funkcjonowali wybitni znawcy tego alkoholu, ale stanowili mniejszość, kreując hermetyczny krąg. Na ich drogie hobby, ignoranci spoglądali najczęściej z oburzeniem, przeliczając pod nosem, ile kosztują te wszystkie zakurzone butelki, ukryte w ciemnych piwniczkach.

W końcu, nastały dla nas dobre czasy i popijanie wina do kolacji już nikogo nie dziwi. Co więcej, bardzo często wybieramy właśnie ten rodzaj trunku, gdy wybieramy się na imprezę do przyjaciół. Dzięki wejściu Polski do Wspólnoty Europejskiej, naszą ojczyznę zalała fala przyzwoitych win z rozmaitych regionów Europy w bardzo przystępnych cenach. Ponadto, wiele z nich jesteśmy w stanie obecnie odnaleźć na regałach naszego ulubionego marketu. Dzisiaj to wino wina węgierskie z Hiszpanii rządzi na świątecznych stołach, deklasując tradycyjne wódki (ważny link).

Jeśli jesteśmy miłośnikami tego rodzaju win, powinniśmy się zainteresować, gdzie w naszym kraju możemy je dostać. Odwiedzając nasze rodzime winnice wspieramy cały przemysł winiarski, który funkcjonuje w naszej ojczyźnie co raz lepiej.To również zasługa interesujących serwisów internetowych i magazynów o tej tematyce.