Tradycyjne krowie mleko nie zawsze może występować w naszym menu – dużo osób posiada uczulenie na nie, inni podejmują decyzję, że nie przyjmują produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak znajdujące się w mleku substancje odżywcze są ważne dla ludzkiego organizmu, a smak oraz konsystencja tego białego płynu okazują się konieczne w przygotowywaniu części dań. Czy da się czymś zastąpić krowie mleko?

mleko

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś na rynku dostrzegamy coraz większą ilość sklepów z żywnością ekologiczną oraz z towarami, dedykowanymi wegetarianom i weganom. Są to produkty najwyższej jakości, wartościowe, takie, które są w stanie zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne składniki, minerały oraz witaminy. Dotychczas powszechnie stosowanym substytutem mleka krowiego było mleko sojowe, które niestety okazuje się być w wielu przypadkach silnie uczulającym alergenem. Alternatywą dla mleka krowiego może być coraz popularniejsze mleko sezamowe, a także mleko z orzecha włoskiego. Sprawdź. co na stronie Rawfoods znajdziesz o mleku sezamowym. Oba napoje charakteryzują się bogactwem składników odżywczych, mają dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie i na nasz wygląd, a co więcej są smaczne i bez obaw można je wykorzystać w kuchni, zarówno jako dodatek do deserów, jak i do dań głównych. Doskonale sprawdzają się jako dodatek do sosów, sałatek, rozmaitych wypieków, mogą zastąpić mleczko do kawy i wybornie smakują samodzielnie – zimne lub ciepłe.

Mleko sezamowe zawiera naturalne substancje przeciwutleniające, hamujące procesy starzenia się. Ponadto – dzięki zawartości lecytyny – polepsza sprawność umysłową oraz koncentrację. Jest cennym źródłem protein, witamin z grupy A i E, jak również magnezu, wapnia i wielu innych istotnych dla naszego zdrowia składników. Zbliżone walory odżywcze wykazuje mleko z orzecha włoskiego. Co potrzebujesz, by zrobić mleko z orzecha włoskiego? Sprawdź na . Jest dedykowane zwłaszcza osobom pracującym umysłowo, ale tak naprawdę każdy odnajdzie w nim źródło witalności i zdrowia. Mleko orzechowe jest niezwykle odżywcze, wspaniale sprawdza się jako koktajl po treningu. Posiada kwasy tłuszczowe omega-3, wzmacniające odporność, jest źródłem błonnika, żelaza i cynku. Mleko pochodzenia roślinnego można z łatwością znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, a jeżeli ktoś ma czas i posiada odpowiedni sprzęt w kuchni, może takie mleko przygotować samodzielnie.

Intryguje Cię tematyka poruszana w tym artykule? Poznaj oprócz tego również inne zbliżone posty – zwyczajnie wejdź tutaj kawy ziarniste.

To zdrowa propozycja dla każdego.