Brudny, w ciemnej bramie, ze strzykawką w dłoni. Tak widzimy „typowego narkomana”. Jednak w ostatnich latach uległ on zmianie, przez co problem jest niełatwy do wykrycia. Uzależnienie po cichu weszło do naszych domów, rodzin i szkół. Dzisiejsze narkotyki nie wywołują już tak szybko szkód fizycznych. Teraz człowiek uzależniony może każdego dnia zażywać np. marihuanę zachowując wszelkie pozory normalności.

palenie marihuany

Autor: Gerry Dincher
Źródło: http://www.flickr.com

Dopiero po jakimś czasie zaczyna rozumieć, że nie potrafi już funkcjonować bez narkotyku, najmniejszy problem go przerasta, boi się kontaktów z rówieśnikami „na trzeźwo”, nie potrafi umówić się z dziewczyną bez pomocy odpowiedniego środka. Jednak nie każdy chce zrozumieć swój błąd i to, że jego życie to jedynie wegetacja. W takich chwilach to w nas, rodzicach, partnerach jest ogromna nadzieja. Na to, że zareagujemy, podpowiemy, którą drogę ma wybrać. Leczenie narkomanii daje pozytywne, zamierzone efekty w ośrodkach leczenia uzależnień. Fundamentalną kwestią jest skierowanie chorego do wyspecjalizowanego ośrodka leczącego uzależnienia. Najważniejszym założeniem terapii jest całkowite zaprzestanie przyjmowania narkotyków , na co mają wpływ: grupy terapeutyczne, psychoterapia oraz środki farmakologiczne.

Zainteresował Cię rozważany tu temat i szukasz oprócz tego dodatkowych danych? Poczytaj o nim znacznie więcej w tym artykule (http://disnemar.pl/pl-pl/jak-dbac-o-nosek)!

Poznaj placówki: W ośrodku leczącym uzależnienia, uczestnicząc w terapii grupowej, pacjenci poznają osoby borykające się z tym samym problemem, będące w trakcie terapii, jak i pacjentów, którzy pokonali wymagane etapy leczenia i ”wychodzą na prostą”.

mężczyzna palący marihuanę

Autor: flickr.com
Źródło: flickr.com

Poziom zróżnicowania uczestników, biorących udział w takich rozmowach pomaga w terapii. Pozwala osobie uzależnionej, na własne oczy zobaczyć, że prowadzone działania terapeutyczne z czasem przynoszą efekty. Świadectwa oraz wstrząsające historie ludzi, biorących udział w terapii są ważnym elementem prawidłowego procesu leczenia. Wtedy, w chorym odzywa się motywacja oraz siła do walki z tym wyniszczającym nałogiem. Im szybciej uda się problem zażegnać, tym większe są szanse na to, że człowiek wróci do normalnego, wcześniejszego stylu życia.
Po narkotykach świat nabiera kolorów, a zabawa jest fantastyczna. Ale niech Cię to nie zwiedzie. Za życie na haju trzeba płacić. Zawsze pieniędzmi, zdrowiem, czasami wolnością, a nawet życiem.