Zaczyna się niewinnie i łatwo to przegapić: dziecko czasami przeciąga sylaby i zacina się. To mogą być objawy jednej z bardziej złożonych wad wymowy, która może odcisnąć piętno na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, jednak istnieje logopedyczna terapia, która pozwala leczyć tę przypadłość.

Dlaczego się jąkam?
Niełatwo dokładnie określić, gdzie jest źródło tego problemu komunikacyjnego. Tak zwane jąkanie organiczne to bardziej skomplikowane upośledzenie fizyczne. Natomiast jąkanie czynnościowe pojawia się wywołane traumą, stresującym przeżyciem. Bywa, że dzieci mogą jąkać się się tylko w szkole – w konkretnej grupie społecznej.

Dzieci

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre uczą się mówić bez problemu, inne mają z tym wyraźny problem. Między 4 a 8 rokiem życia bywa, że dzieci jąkają się. To bardzo często połykanie sylab, znamienne jest też częste zacinanie się. Czasami to tylko tymczasowe kłopoty i szybko ustąpią, z tego powodu też ten kłopot określany jest jąkaniem rozwojowym. Za całą pewnością w tych trudnych rodzajach zaburzenie wymowy zamienia się w osobistą tragedię. Chorujący odczuwa nacisk i pustkę w piersi, a słowa, pomimo trudu, nie dadzą się wypowiedzieć.

Dziecko

Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com

Pojawić się mogą także tiki, skurcze mięśni twarzy, które są źródłem następnych stresów, dodatkowo utrudniając chorobę. Wyjściem jest jest terapia i dobry neurologopeda.

terapia (zobacz: http://pomocpsychologa.pl/terapia-grupowa-dda/ ) logopedyczna działa
Klasyczne ćwiczenia na jąkanie pomagają w rozluźnieniu aparat mowy. To zwykle dmuchanie baloników, masowanie policzków i artykulacja sylab do lusterka. Niezbędna jest terapia (więcej na stronie) psychologiczna. Chorzy mogą mieć kłopot z zwyczajnymi zachowaniami takimi jak rozmowa telefoniczna, zakupy, a każda porażka pogłębia problem. Chodzi więc także o to , by nabrać dystansu i nie wstydzić jąkania. Zwalczenie stresu to pierwszy krok do płynnej rozmowy.

Jąkanie to złożone, bardzo trudne zaburzenie komunikacji. Wyjść z tego może pomóc dobry logopeda Warszawa jest głównym w kraju ośrodkiem, w którym najłatwiej otrzymać skuteczną pomoc. Zobacz na: .